תוכניית כנס מאורות 2020

שם האירוע: סליחה, תקלה


מרצים: קרן לנדסמן ואהוד מימון
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 10:00 - 11:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

ארוע בהפתעה!שם האירוע: סמל העיר בספרות המדע הבדיוני הערבי


מרצים: ד"ר עיסאם עסאקלה
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 11:00 - 12:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

ספרות המדע הבדיוני הערבית השתמשה בתיאורי ערים כדי להביע רעיונות ולטוות חזונות ותכנים של טוב ורע, חדש וישן, בנייה והרס. זרם אחד ראה את העיר באור שלילי והבליט את אופייה כמקום שבו הטכנולוגיה משתלטת על האדם ומוחקת את זהותו. סופרים אחרים העדיפו תפיסה אוטופית יותר, שבה העיר היא מרכז של פלורליזם תרבותי, מדעי וטכנולוגי ושל קדמה.
על המרצה: מרצה לשפה וספרות ערבית במכללה האקדמית הערבית לחינוך בחיפה וחוקר מדע בדיוני בספרות הערבית.שם האירוע: עולם כמנהגו נוהג


מרצים: לילי דאי
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 12:00 - 13:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

כל סיפור בורא עולם, אבל לא כל דמות יוצאת מהעולם שלה לגלות עולם חדש. המסע עשוי להוביל אותה לעולם אדיש או לכזה שנגזר עליה לשנות, לעולם שנכפה עליה או לזה שבחרה בו, ואולי לכוכבים אחרים, לממדים אחרים, או לעולמות פנטזיה שמסתתרים בצללים. כמעט כל דמות כזו מתמודדת עם שאלות דומות: מהו העולם המשונה הזה? איך הגענו לכאן? מה אמיתי? איך שורדים כאן? והאם נוכל אי פעם לשוב?
על המרצה: חובבת וכותבת מדע בדיוני ופנטזיה (וגם טלוויזיה וקולנוע ומכל הבא ליד), בעלת תארים בתקשורת ובמדעי הקוגניציה.שם האירוע: אל הפיג'מה ומעבר לה


מרצים: בר פישביין
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 12:00 - 13:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

שיבוטים מרושעים, דלת נסתרת למוחו של אדם, חייזרים ומסע בזמן – כל המרכיבים האלה נשמעים כאילו הם נלקחו מסרט מדע בדיוני שובר קופות. למעשה כולם מככבים בעלילת סדרת הילדים הקומית "הפיג'מות". אף שבמרבית קומדיות המצבים הטלוויזיוניות קיימת הפרדה חדה בין הבדיוני למציאותי, כאן הרכיבים הבדיוניים משתלבים כחלק בלתי נפרד מהעלילה ה"רגילה". בהרצאה נבחן את פרקי המדע הבדיוני בסדרה ואראה איך הם משתלבים בתפיסת המציאות הכללית של הדמויות והעלילה.
על המרצה: בעלת תואר ראשון בספרות אנגלית וחברה ותיקה במועדון הדיבייט של אוניברסיטת חיפה.שם האירוע: מועדון קריאה: עולם חדש מופלא (ללא צורך בצמיד כניסה)


מרצים: ד"ר דפנה קירש
סוג האירוע: מפגש
יום ושעה: יום חמישי 17/12 12:00 - 14:00
מיקום :קאליבן
אירוע חינם
תקציר :

מועדון הקריאה החודשי מתקיים מאז 2007 ביוזמת האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, ומיועד לדיון משותף, פתוח ומפרה בספרים לאחר קריאתם. הדיסטופיה "עולם חדש מופלא" מציגה שאלות נוקבות על התפתחות טכנולוגית, תרבות הצריכה, מיניות, החתירה לאושר, אל-הורות, אינדיבידואליזם ומקומו של היחיד לעומת החברה. יחד נשוחח על הספר, נדון בו, נחליף דעות וננסה לגלות נקודות מבט חדשות.

האירוע לא דורש רכישה של צמיד כניסה, והחיבור אליו חופשי.

על המנחה: מרכזת פרויקט מועדון הקריאה ומשתתפת ותיקה בכנס "מאורות".

לחצו כאן לכניסה לאירועשם האירוע: שלושה חתולים נכנסים למחשב קוונטי…


מרצים: ד"ר גדי אלכסנדרוביץ'
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 13:00 - 14:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

בשנים האחרונות קורם עוד וגידים אחד מהחלומות ההזויים של מדעני המחשב – המחשב הקוונטי, שמנצל את התכונות המוזרות של הטבע ברמה התת-אטומית כדי לבצע חישובים בצורה שונה מאוד מזו של מחשבים בני זמננו. בכך הוא פותח בפנינו עולם חדש של יתרונות גדולים ואתגרים גדולים עוד יותר. בהרצאה לא יהיו משוואות ולא יידרש ידע במתמטיקה, אבל יהיו חתולים ואף אחד מהם לא ייפגע במהלכה.
על המרצה: בוגר מדעי המחשב בטכניון, בעל הבלוג "לא מדויק", עובד בקבוצת החישוב הקוונטי בחברת יבמ.שם האירוע: דרכים ישנות, עולמות חדשים


מרצים: אהוד מימון
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 13:00 - 14:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

לפני שנים לא רבות נדמה היה שכולם מסכימים שהפנטזיה הולכת ודוחקת את רגליו של ז'אנר המדע הבדיוני. אבל לאחרונה נראה שהמגמה מתהפכת. יצירות מדע בדיוני חדשות מחיות נושאים ישנים ומפיחות בהן חיים חדשים. בהרצאה אסקור כמה יצירות מהעשור האחרון או קצת לפניו ואראה איך הן משתמשות בנושאים המוכרים של המדע הבדיוני הוותיק כדי לדון בנושאים של המאה ה-21.
על המרצה: העורך של אתר האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה ושל האסופה "היה יהיה", מרצה ותיק בכנסים, וממארגני כנס "מאורות".שם האירוע: המדע האמיתי והבדיוני של הפחד מהלא מודע


מרצים: שקד פלגי
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 14:00 - 15:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

בבסיס הספר "עולם חדש מופלא" עומדת חברה מהונדסת, שהשלטון מכתיב מראש את ההתנהגות של חבריה באמצעות תהליך מדעי המייצר בני אדם עם התנהגות צפויה וניתנת לשליטה. כשהספר יצא לאור לפני כתשעים שנה, חקר הפסיכולוגיה והמוח היה בחיתוליו, אך כיום קיים כבר גוף מחקרי רחב היקף שיכול לסייע לענות על השאלה אם חזון כזה הוא בגדר האפשר, או שמא הוא ייתכן רק במחוזות הבדיון.
על המרצה: מאסטרנט למדעי המוח. חקר בעבר איך המוח פועל באופן לא מודע.שם האירוע: אם יוצאים, מגיעים לעולמות מופלאים


מרצים: עינת סיטרון
סוג האירוע: פאנל
יום ושעה: יום חמישי 17/12 14:00 - 16:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

זו רק קפיצה קטנה לימין (דרך מראה) או צעד לשמאל (לתוך חללית, לטיסה של מאה שנים בחיוּת מושהית) והופ, מצאת את עצמך בעולם אחר. מה הם העולמות הנפוצים בז'אנר, איזה סכנות הם מביאים איתם, איך לשרוד בהם והאם הם שווים את זה?

עינת סיטרון (מנחה): בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה, עובדת באולפן חדשות, מרצה ותיקה ומנהלת התוכן לשעבר של פסטיבל אייקון.
מעין שיר: אנליסטית בתחום הבינה המלאכותית, מבלה את רוב זמנה בפינות חשוכות של האינטרנט.
לילי דאי: חובבת וכותבת מדע בדיוני ופנטזיה (וגם טלוויזיה וקולנוע ומכל הבא ליד), בעלת תארים בתקשורת ובמדעי הקוגניציה.
נטע טרופ: מנהלת המכירות של הכנס, סטודנטית לפסיכולוגיה ולחינוך באוניברסיטה העברית.שם האירוע: המדריך לבורא המתחיל: הרצאה מעשית לכותבים (ללא צורך בצמיד כניסה)


מרצים: מעין רוגל
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 14:00 - 16:00
מיקום :קאליבן
אירוע חינם
תקציר :

אתם רוצים לכתוב עולם חדש? אספתן כבר את כל הפרטים הקטנים, ערימות של תחקיר והיסטוריה, ומיליון רעיונות. אבל עדיין נשאר לסדר את הכול ביחד, ולהניע בפנים את הגיבור, ולהפוך את העולם שלכם למנוע עלילתי יעיל נדבר על תיאוריית השקר האחד, על סדקים טריים ועתיקים, על ניהול עולמות ועל שליפת דמויות נסתרות. וגם נחשוב על הכיף הכי גדול – איך להרוס אותם.
החיבור חופשי. דרוש רקע קודם בכתיבה.

האירוע לא דורש רכישה של צמיד כניסה, והחיבור אליו חופשי.

על המרצה: סופרת, תסריטאית ומפצחת סיפורים.

לחצו כאן לכניסה לאירועשם האירוע: על דמיון (פרוע?) במדע הבדיוני ובעתידנות


מרצים: ד"ר אהרון האופטמן
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 15:00 - 16:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

אף שהעתיד מעניין כנראה את רובנו יותר מהעבר, יש יותר היסטוריונים מעתידנים. אבל מי שבחרו בעתידנות יכולים לא פעם לשאוב השראה מספרות המדע הבדיוני. הדמיון היצירתי הוא מרכיב חיוני הן בספרות והן במחקר, וזה נכון במיוחד לתחום בחקר העתידים העוסק ב"קלפים פרועים" – אירועים שסבירותם נמוכה מאוד אך השפעתם אדירה. בהרצאה נדבר על חשיבות הדמיון, נציג דוגמאות של קלפים פרועים שעלו בפרויקטי מחקר, ונעמוד על הזיקה שלהם למדע הבדיוני.
על המרצה: ד"ר להנדסה, עוסק בחיזוי טכנולוגי. ערך בעבר את "פנטסיה 2000" ושותף לאתר האינטרנט שלו. נמנה עם מייסדי האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה.שם האירוע: הפאנפיקים שלא ייכתבו לעולם: אירוע כתיבה בהשתתפות הקהל


מרצים: רותם ברוכין ומרינה ברלין
סוג האירוע: מפגש
יום ושעה: יום חמישי 17/12 16:00 - 17:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

דראקו מאלפוי הוא בריסטה בבית קפה, כשיום אחד נכנס הדיונון הענק, עיניהם נפגשות, ניצוצות עפים באוויר… אבל אז מגיעה באפי, קוטלת המהלכים הלבנים, ודורשת שקפטן ספינת הפיראטים לוקי יחזיר מיד את העוגיות שגנב מהמכירה של שי-רה, לפני שצבא בא-סינג-סיי ישתלט על הופעת המקהלה המקומית, שבה אלכסנדר המילטון וקפטן קירק חומדים שניהם את תפקיד הטנור – וגם זה את זה! מצטערות, אין לנו זמן לכתוב את הפאנפיקים האלה – אבל נשמח לכתוב, בעזרתכם/ן כמובן, את תקצירי הפאנפיקים הטיפשיים והגאוניים ביותר שאי פעם קראתם/ן. ומי יודע, אולי גם תקבלו השראה?
מגיל 18 ומעלה.
רותם ברוכין: מחזאית, תסריטאית וסופרת זוכת פרס גפן. התחילה לכתוב ספרות מקור כי אי אפשר להתפרנס מפאנפיקים.
מרינה ברלין: סופרת, משוררת ומבקרת. התחילה לכתוב וראתה עולם בזכות פאנפיקים.שם האירוע: איך אנחנו חווים עולמות וירטואליים?


מרצים: ד"ר שחר מיידנבאום
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 16:00 - 17:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

כשהקורונה התחילה כולנו עברנו לשיחות וידאו, ו"זום" נהייתה מילה שגורה בפי כל. אבל לתקשורת וידאו יש מגבלות, והיא מפספסת הרבה דברים, במיוחד במה שנוגע להיבט המרחבי. בהרצאה אדבר על עולמות חדשים ומופלאים שכבר נמצאים בהישג ידינו בעזרת מציאות וירטואלית ומציאות רבודה, אראה מה הכלים הללו יכולים לעשות עבורנו, ואיך המוח האנושי חווה אותם.
על המרצה: חוקר מוח והנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת בן גוריון. מתמחה בעולמות וירטואליים ורבודים ובשיקום.שם האירוע: עולם חדש, צרות ישנות


מרצים: ד"ר עפר מתוקי
סוג האירוע: פאנל
יום ושעה: יום חמישי 17/12 17:00 - 19:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

כבר שנים רבות האנושות חולמת על התיישבות בעולמות רחוקים מכדור הארץ, והדבר בא לידי ביטוי יותר מכל בסוגת המדע הבדיוני. אך קשיים רבים עומדים בפנינו לפני שנוכל להתעורר תחת שמש זרה. קבוצת מדענים תסקור אותם ואת הפתרונות האפשריים, חלקם מהמציאות וחלקם מיצירות מדע בדיוני.

ד"ר עפר מתוקי (מנחה): דוקטור לאסטרופיזיקה, מנהל כנס עולמות בפסח.
ד"ר רעות סורק-אברמוביץ': יושבת ראש אגודת מאדים הישראלית ומייסדת שותפה של מיזם DMARS.
יואב לנדסמן: מהנדס חלל, יזם ולשעבר סגן מנהל משימת "בראשית" לירח.
לילי דאי: בעלת תואר שני בקוגניציה, סופרת זוכת פרס גפן.שם האירוע: עולם חדש מופלא שמלבושים כאלה בו


מרצים: ענבל שגיב-נקדימון
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 17:00 - 18:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

איך נראית תלבושת עתידנית? תלוי מי שואל ומתי. עתידני העבר דמיינו בהצלחה שלל חידושים טכנולוגיים, אבל לא העלו על דעתם שגברים ונשים ילבשו בגדים זהים. גם כשציירו שיחות וידאו מתוחכמות, עדיין נראו בשני הצדדים ג'נטלמנים בצילינדרים וגברות במחוכים. ההרצאה תציע סקירה של חזיונות שנכזבו, וגם כמה שהתגשמו – או שלפחות יש להם עדיין סיכוי.
על המרצה: מתרגמת ומרצה, בעלת האתר "מה תלבשו למסע בזמן?"שם האירוע: הפתוגנים שיוצרים עולמות חדשים (באנגלית)


מרצים: שונן מגווייר
סוג האירוע: פאנל
יום ושעה: יום חמישי 17/12 18:00 - 19:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

כידוע לכל מי שלא קרא מעודו ספרות ספקולטיבית, המדע הבדיוני הוא ז'אנר אסקפיסטי, ומה רחוק יותר מהמציאות של ימינו מאשר… מגפות? אורחת הכבוד של הכנס, הסופרת שונן מגווייר, תשוחח עם האפידמיולוגית ומנהלת כנס "מאורות" ד"ר קרן לנדסמן על מגפות ספרותיות, איך לכתוב אותן ואיך נראים העולמות שנוצרים בעקבותיהן.
האירוע יתקיים באנגלית.
שונן מגווייר: סופרת זוכת פרסי הוגו ונבולה, מחברת סדרת Newsflash שבמרכזה מגפת זומבים.
ד"ר קרן לנדסמן: אפידמיולוגית וסופרת, זוכת פרסי גפן, שספריה יצאו לאור בארץ ובחו"ל.שם האירוע: סכנות והזדמנויות בעריכה גנטית


מרצים: ד"ר תמר קיס-פפו
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 19:00 - 20:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

טכנולוגיית העריכה הגנטית קריספר פותחה רק לפני עשור, וכבר היא פותחת אשנב לעתיד המאיים לעיתים שנשקף מיצירות כמו "עולם חדש מופלא", "מסע בין כוכבים", "גאטאקה" ועוד. בה בעת היא מציעה תקווה אמיתית לרפא אלפי מחלות שמקורן בגן פגום יחיד, שכיום הרפואה לא יודעת להציע להן שום פתרון. בהרצאה נדון באפשרויות הקיימות היום במסגרת הטכנולוגיה והידע הנוכחיים שלנו, נשווה לעתידים אפשריים, ונתהה אם הטכנולוגיה מביאה איתה ברכה או סכנה.
על המרצה: מרצה בכנסים, מורה, אם ויוצרת.שם האירוע: העולמות של ילד מלחמה: ריאיון עם קארין לוואצ'י (באנגלית)


מרצים: קארין לוואצ'י
סוג האירוע: פאנל
יום ושעה: יום חמישי 17/12 19:00 - 20:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

ב"ילד מלחמה" ובהמשכיו בראה הסופרת קארין לוואצ'י יקום מורכב ומגוון, הכולל בני אדם מול וחייזרים, טבור כדור הארץ מול המושבות הרחוקות, וגם תחנות חלל, סוחרים, כורים וכמובן פיראטים אכזריים. כעת, כאורחת הכבוד של כנס "מאורות" היא תספר בריאיון אחת-על-אחת עם הסופרת והמבקרת מרינה ברלין על העולמות שיצרה בספריה, על בחירות ספרותיות ועל תהליך הכתיבה שמוביל לדמויות בלתי נשכחות. כיצד נבנה היקום של "ילד מלחמה"? איך ממציאים שפות בדיוניות? ומי הדמות האהובה על הסופרת?

האירוע יתקיים באנגלית.

קארין לוואצ'י: סופרת מדע  בדיוני קנדית ואורחת הכבוד של כנס "מאורות". מחברת "ילד מלחמה", "צלילת אש", "Cagebird" ועוד.

מרינה ברלין: סופרת, משוררת ומבקרת ספרים מאז 2011.שם האירוע: העולם החדש המופלא של פייסבוק


מרצים: נעמי כרמי
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 20:00 - 21:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

אנחנו חיים בספר מדע בדיוני שבו הטכנולוגיה משפיעה לעומק על החברה – חישבו למשל על ההשפעה של הרשתות החברתיות על הפוליטיקה, החיים, היקום וכל השאר. ועכשיו, אנחנו עומדים לקבל את הצעד הבא: סושיאל קומרס, המשלב מסחר מקוון בעומק נימי הרשתות החברתיות – בדיוק בשעה שגופי רגולציה החלו לנסות לנטרל חלק מכוחן. בתור חובבי מדע בדיוני, מן הראוי שנעצור רגע לנתח מה קרה, מה קורה, ומה עלול לקרות… ובאילו ז'אנרים אנחנו עומדים לחיות בקרוב. האם יהיה זה סייברפאנק? דיסטופיה? ואולי בכלל הופ-פאנק?
על המרצה: מנהלת דיגיטל ותיקה, חובבת מדע בדיוני ותיקה יותר.שם האירוע: על כנפי שיר חדש מופלא


מרצים: דמיאן הופמן
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 20:00 - 21:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

מוזיקה יכולה להביא אותנו לעולמות חדשים – וכפי שכתב אלדוס הקסלי, אחרי השתיקה, היא הקרובה מכול לבטא את הבלתי ניתן לביטוי. בהרצאה נבחן שתי יצירות מדע בדיוני שעוסקות במוזיקה כשער לעולמות חדשים: "על כנפי השיר" של תומס דיש ו" A Song for a New Day" מאת שרה פינסקר. נדון בתפקיד המוזיקה ביצירות, ונראה מדוע שתיהן רלוונטיות היום יותר מתמיד.
מגיל 16 ומעלה. ההרצאה תעסוק בין השאר במגפות ובצריכת סמים.
על המרצה: מהנדס במשרה מלאה, חובב במשרה חלקית ומרצה.שם האירוע: קארין לוואצ'י: שאלות ותשובות (באנגלית)


מרצים: קארין לוואצ'י
סוג האירוע: פאנל
יום ושעה: יום חמישי 17/12 21:00 - 22:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :

גם בכם היקום העשיר של "ילד מלחמה" השאיר בוודאי שאלות רבות שמחפשות מענה: על הדמויות, על העולם, על הסטריטים ופילוסופיית החיים שלהם – וגם על תהליך הכתיבה של לוואצ'י, מקורות ההשראה שלה והרעיונות העולים מיצירותיה. לקראת סוף כנס "מאורות 2020", אורחת הכבוד שלנו קארין לוואצ'י תעלה לשידור ותוכלו לשאול אותה כל מה שתמיד בער לכם לדעת על היקום של "ילד מלחמה", ועל תהליך היצירה שלה.

האירוע יתקיים באנגלית.

קארין לוואצ'י: סופרת מדע  בדיוני קנדית ואורחת הכבוד של כנס "מאורות". מחברת "ילד מלחמה", "צלילת אש", "Cagebird" ועוד.

מרינה ברלין: סופרת, משוררת ומבקרת ספרים מאז 2011.שם האירוע: מסע בין עולמות בקומיקס


מרצים: מיכל פז-קלפ
סוג האירוע: הרצאה
יום ושעה: יום חמישי 17/12 21:00 - 22:00
מיקום :מירנדה
אירוע חינם
תקציר :

מדיום הקומיקס שופע עולמות מרתקים, מפתיעים וחד פעמיים, הנובעים ממוחותיהם הקודחים של כותבים וציירים מלאי דמיון. אבל מה תפקידם של העולמות הללו ביצירות הקומיקס, איך הם משרתים את העלילה ומה ייחודם? האם המדיום מאפשר לקוראיו להרחיב את ההיכרות איתם, או שלמעשה הוא מצמצם ומגביל אותה?

על המרצה: עורכת ספרי הילדים, הנוער והקומיקס בהוצאת כתר.שם האירוע: אירוע הסיום (ללא צורך בצמיד כניסה)


מרצים: ענבר מאירסון
סוג האירוע: מיוחד
יום ושעה: יום חמישי 17/12 22:00 - 23:00
מיקום :פרוספרו
אירוע חינם
תקציר :